Menu Content/Inhalt
Start
"Jak działa moja gmin@? " - podsumowanie projektu PDF Drukuj Email
04.05.2009.

ImageImageW dniu 30 kwietnia w Zespole Szkół nr 3 w ramach tzw. zadania własnego odbyło się spotkanie z burmistrzem Kłobucka panem Krzysztofem Nowakiem.  Podczas spotkania młodzież, która przez miesiąc monitorowała działania gminy, przedstawiła wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców gminy Kłobuck.  Ankieta składała się z 14 pytań. Młodzież Zespołu Szkól nr 3 pytała m.in. o bezpieczeństwo,  odpady komunalne, czystość  gminy i …dostęp do władz.

Image

Analizując wyniki ankiety (oceniano w skali 1-6, gdzie 1- ocena najsłabsza, 6- ocena najwyższa), można dowiedzieć się, że mieszkańcy najbardziej zadowoleni są  z utrzymania przez gminę przedszkoli , szkół podstawowych i gimnazjalnych (średnia ocen 4.09). Okazało się również, że większość ankietowanych czuje się bezpiecznie na terenie gminy (średnia ocen 4.03), wystarczająca jest też ilość zieleni, o którą gmina dba właściwie (średnia ocen 3.98). Dość dobrze ocenili mieszkańcy czystość gminy (średnia ocen 3.90) oraz dostęp do władz (średnia ocen 3.90) i to może być powodem do zadowolenia dla włodarzy gminy. Doświadczyli tego sami uczniowie, którzy bez problemu uzyskali zgodę burmistrza na wywiad z nim.

Mieszkańcy dostrzegli także błędy: najniższą ocenę przyznano opiece medycznej, uwzględniono tu zarówno poziom opieki, dostępność do lekarza i sposób podejścia do pacjenta (średnia ocen 2,70). Problemem dla mieszkańców okazała się też niewystarczająca liczba  miejsc parkingowych (średnia ocen 2.73) i kiepski stan dróg (średnia ocen 2.76).

Burmistrz z zainteresowaniem wysłuchał przedstawionych mu wyników ankiety. Ustosunkował się do niej rzeczowo i obiektywnie. Młodzieży podobało się , że gospodarz miasta i gminy wskazał m.in. to, iż, mimo dobrych wyników ankiety, czystość na terenie gminy, a zwłaszcza na jej obrzeżach pozostawia wiele do życzenia.

Na zakończenie spotkania ogłoszono wyniki  przeprowadzonego  wcześniej konkursu szkolnego „ Co wiem o swojej gminie” . Konkurs, który cieszył się dużym powodzeniem, nie był łatwy. Składał się ze szczegółowych pytań dotyczących funkcjonowania gminy, organów samorządowych, ilości sołectw, mieszkańców itp.  Laureatami konkursu zostali: Justyna Wrocławska (I miejsce), Patrycja Konieczko (II miejsce), Katarzyna Matyja (III miejsce) oraz Maciej Faszczewski (IV miejsce). Nagrody ufundowane zostały  przez Fundację Schumana – organizatora projektu Jak działa nasza gmin@ - działającego przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Na pytanie, czy takie projekty są potrzebne, Patryk Dziubek uczeń kl. IIa odpowiedział:   „Według mnie tego typu projekty są potrzebne zwłaszcza nam- młodym ludziom. Dają możliwość zapoznania się z pracą  gminy, do której należymy. Nie jest przecież łatwym rozwiązywanie sporów np o finanse- nigdy chyba się nie dojdzie do pogodzenia wszystkich racji. Podczas sesji Rady Gminy, w której uczestniczyliśmy, mieliśmy okazję się o tym przekonać. Jednak nie wszystko tak mi się podoba i imponuje. Zaskoczył mnie swojego rodzaju brak kultury podczas posiedzenia. Dzwoniące telefony, odbieranie ich podczas rozmowy z ludźmi zgłaszającymi swoje problemy. To było moim zdaniem niesmaczne. Podobnie jak krótka nieco zabawna sprzeczka między radnymi z pewnej miejscowości”.

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli też, za zgodą Przewodniczących komisji, w posiedzeniach Komisji Budżetu oraz Komisji Zagospodarowania Przestrzennego.

Monitoring mógł się odbyć, dzięki zaangażowaniu nauczycieli: pana Piotra Witkowskiego oraz pani Aleksandry Ciesielskiej –nauczycieli WOS i historii w ZS nr 3. Koordynatorem projektu jest Jadwiga Mrożek-Myszkowska.

 


J.Mrożek - Myszkowska

ImageImageImageImage

 

Projekt realizowany przy wsparciu:

 

 Image Image

 

ImageImage 

 

 

ImageProjekt realizowany jest w partnerstwie

z Centralnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli

 

 

 

 

 

 

ImagePartnerem medialnym projektu jest „Gazeta szkolna. Aktualności”

 

Zmieniony ( 14.10.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Gościmy

 

Sonda

Najtrudniejszy miesiąc w szkole: