Menu Content/Inhalt
Start
Projekt "Jak działa moja gmina@?" (c.d.)-Symulacja wyborów samorządowych w ZS 3 PDF Drukuj Email
14.10.2009.

ImageSymulacja wyborów to kolejne działanie podjęte w naszej szkole w ramach projektu . W szranki wyborcze stanęły 3 ugrupowania: Żółci, Czerwoni i Komitet Wyborczy Wyborców „Gminowo Miejscem Przyszłości”.

Same wybory poprzedzała burzliwa kampania wyborcza, a jedno i drugie odbywało się pod bacznym okiem zewnętrznych obserwatorów i prasy. W efekcie stanowisko Burmistrza Gminowa objął frontmen „Żółtych” Patryk Dziubek.

Image

7 PAŹDZIERNIKA 2009 ROKU ODBYŁA SIĘ SYMULACJA  WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH  W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 W KŁOBUCKU

 

Polska Fundacja im. Roberta Schumana jest organizacją pozarządową i pozapartyjną. Jej głównym celem jest mobilizowanie obywateli do angażowania się w proces jednoczenia Europy.

W tym roku fundacja realizuje projekt „Jak działa moja gmin@?”, który ma na celu zwiększenie aktywności młodzieży w życiu lokalnej społeczności.

Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku jako jedna z 60 szkół w całej Polsce przystąpiła do tego projektu. W ramach całego przedsięwzięcia uczniowie m. in. monitorowali działania gminy, przeprowadzali ankietę wśród mieszkańców gminy, uczestniczyli w grze internetowej, byli na spotkaniu z burmistrzem.

7 października 2009 roku nasza szkoła, jako jedna z trzydziestu najbardziej aktywnych szkół w całej Polsce, miała okazję uczestniczyć w symulacji wyborów samorządowych. Dzięki niej uczniowie przekonali się, jak wyglądają prawdziwe wybory samorządowe na burmistrza i radnych gminy oraz zaznajomili się z wszystkimi procedurami, jakie się z tym wiążą. Symulację przeprowadzali przedstawiciele Fundacji im. R. Schumana: Asia i Marcin oraz dwóch studentów – wolontariuszy.

Grupa osiemdziesięciu uczniów ZS nr 3 biorących udział w projekcie została podzielona na komitety wyborcze (tj. Żółci, Czerwoni, Komitet Wyborczy Wyborców „Gminowo Miejscem Przyszłości”), dziennikarzy i członków komisji wyborczej. Następnie komitety wyborcze, po wybraniu spomiędzy siebie kandydatów na burmistrza nieistniejącej, ale stworzonej na potrzeby symulacji gminy Gminowo oraz radnych, przystąpiły do ostrej kampanii wyborczej. Kandydaci promowani byli rozmaitymi sposobami: od plakatów, poprzez reklamy w szkolnym Radiu Węźle, na ostatecznym spotkaniu z wyborcami kończąc. Nie obyło się bez ostrych wymian zdań i „pogróżek”, przez co rzecznicy prasowi mieli pełne ręce roboty.

Na debacie wyborczej, stanowiącej swoiste podsumowanie całej wyczerpującej kampanii wyborczej, kandydaci na burmistrzów Gminowa: Patryk Dziubek, Kamila Francik, Paula Gęsiarz, Paweł Kuźnik oraz Dominik Sołtysiak w krótkich przemówieniach starali się pozyskać głosy wyborców, nakreślając pokrótce własne plany co do Gminowa. Po serii pytań skierowanych do kandydatów, nastąpiło głosowanie, w którym wyborcy jednogłośnie zdecydowali, że burmistrzem miasta Gminowo został Patryk Dziubek, kandydat Komitetu Żółtych. Radnymi zostali: Łukasz Myszkowski, Radek Dzianok, Ewa Więcławik, Kinga Jóźwik i Piotrek Tukajski.

Tego typu symulacja przybliżyła nam i pozwoliła zrozumieć całą machinę wyborczą( np. uczniowie dowiedzieli się, jak liczone są głosy), a pani Joanna Różycka-Thiriet, koordynator projektu, sprawująca pieczę nad sprawnym przebiegiem całej symulacji, sprawiła, że była to także dla wszystkich świetna zabawa.

 

Dominika Folwarska IIIa

 

Zmieniony ( 06.10.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Gościmy

 

Sonda

Najtrudniejszy miesiąc w szkole: