Menu Content/Inhalt
Start
Projekt SEFER (c.d.) PDF Drukuj Email
28.05.2010.
ImageW dniu 20 maja w naszej szkole odbyły się po raz kolejny warsztaty realizowane w ramach projektu Sefer, w którym szkoła uczestniczy jako jedna z dwudziestu z całej Polski, oraz w ramach projektu Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej „Polscy Żydzi. Filmowa edukacja międzykulturowa”.

 

Celem  warsztatu, było zdobycie wiedzy o mechanizmach powstawania i funkcjonowania stereotypów,  ćwiczenie umiejętności przeciwstawiania się stereotypom, zaznajomienie z wielokulturową historią Warszawy,  przedstawienie pogłębionego obrazu polskiej społeczności żydowskiej i bezpośrednie spotkanie z młodym przedstawicielem diaspory.

Punktem wyjścia warsztatów był  film dokumentalny „8 historii, które nie zmieniły świata”. Obraz ten jest efektem projektu zainicjowanego przez grupę młodych polskich Żydów, którzy podjęli się próby zapełnienia międzygeneracyjnej luki, cechującej polską społeczność żydowską, i przełożenia tego na język filmu. Dwa pokolenia, rozdzielone przez tragiczną historię, spotkały się latem 2009 roku, aby w rozmowie odtworzyć żywy obraz współżycia Polaków i Żydów w międzywojennej, wielokulturowej Polsce.  Opowieści ośmiorga bohaterów – polskich Żydów i Żydówek urodzonych między 1914 a 1933 rokiem – zarysowują przedwojenną codzienność młodych ludzi, z ich marzeniami, troskami i przygodami. Wspomnienia składają się na wielobarwny obraz utraconego świata, zachowanego w pamięci. Bohaterowie wspominają zapamiętane smaki i zapachy, uczucia, pierwsze zarobione pieniądze i filmy, na które chodzili do kina. Nie były to tylko obrazy kręcone w jidysz: niektórzy z indagowanych wychowali się w rodzinach świetnie zasymilowanych z polskim społeczeństwem i nawet nie znali języka najliczniejszej przedwojennej mniejszości. Od ludzi,  którzy się wypowiadają,  bije ciepło, dowcip, energia i dobro. Dramatyczne przeżycia nauczyły ich, jak żyć, by zachować pogodę ducha. Jednym z bohaterów filmu jest  Marian Fuks, który w wieku 96 lat wciąż zatrudniony jest na stanowisku naukowym w Żydowskim Instytucie Historycznym. W latach 90. był jego dyrektorem, a przed wojną należał do 9. Pułku Strzelców Konnych. Pochodzi ze znanej rodziny fotografów. Atelier Fuksów mieściło się u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich.

Młodzież miała też okazję zapoznać się z historią Żydów, miło nam, że pośrednio dzięki naszym staraniom i pracy młodzieży w tym roku będzie inwentaryzowany cmentarz żydowski w Krzepicach. Warsztaty przeprowadził pan Remigiusz Sosnowski, który podkreślił, że rzadko zdarza się, aby młodzież uczestnicząca w warsztatach wykazała się tak dużą wiedzą. W zajęciach wzięli udział chętni uczniowie z klas IIa, IIb, IIe oraz …tegoroczni absolwenci. 

Film „8 historii" otrzymał wyróżnienie w kategorii Film Dokumentalny na XI Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN we Wrocławiu. Nagrodę przyznało Jury w składzie: Jerzy Kapuściński, Filip Marczewski i Magdalena Kumorek, a 7. edycja Festiwalu Żydowskie Motywy w Warszawie przyniosła "8 historiom" nagrodę publiczności - Warszawskiego Feniksa oraz nagrodę specjalną Warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.  

Zmieniony ( 28.05.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Gościmy

 

Sonda

Najtrudniejszy miesiąc w szkole: