Menu Content/Inhalt
Start
Haverim-Przyjaciele. Spotkania młodzieży polsko-żydowskiej. Projekt FODŻ PDF Drukuj Email
26.10.2010.

Image15 października 2010 po raz drugi gościliśmy w naszej szkole młodzież z Izraela, z Ejlatu. Podobnie jak w roku ubiegłym przyjechała do nas liczna grupa ponad 40 osób. Staraliśmy się pokazać od jak najlepszej strony. Wielu z nas zaangażowało się w przygotowanie tego spotkania, ofiarując swój czas, talenty i energię.

 

Powitanie było i uroczyste, i swobodne. Były hymny państwowe, przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, przedstawiciele FODZ, ale były też piosenki, tańce, wspólna wesoła zabawa przy muzyce polskiej i żydowskiej. Zależało nam, aby młodzież izraelska nie kojarzyła Polski wyłącznie z Holokaustem, cierpieniami, aby to nie była dla nich ziemia tylko tragiczna.

Ważnym elementem tego spotkania były warsztaty. We wspólnych zajęciach na temat splątanych losów polsko-żydowskich uczestniczyły obie strony. Porozumiewaliśmy się w języku angielskim, co stanowiło trudność, ale było też atrakcją i wyzwaniem.

Po zakończeniu części formalnych przyszedł czas na rozmowy prywatne przy koszernym stole zastawionym przez FODZ i Kancelarię prof. W.Bartoszewskiego. Zwykle na tę chwilę  młodzi, ciekawi siebie, czekają najbardziej, to wtedy można sobie pogadać, wymienić się adresami, pożartować... Niestety, ta chwila mija bardzo szybko.

Po poczęstunku i małym relaksie pojechaliśmy z naszymi gośćmi na kirkut do Krzepic. Byliśmy świadkami modlitwy żydowskiej i refleksji, ale też sytuacji dla nas, Polaków, zabawnej. Duże zainteresowanie Izraelczyków wzbudziły bowiem…żaby skaczące po polnej dróżce- dla nas normalne, dla nich dość egzotyczne stworzenia. Poczciwe żabki zostały uwiecznione na wielu zdjęciach, a trzeba przyznać pozowały wdzięcznie.

Sprzyjała nam też pogoda: pięknie świeciło słońce, podkreślając urok polskiej złotej jesieni. Wielu naszych gości nie kryło zachwytu, a my cieszyliśmy się, że zapamiętają naszą Ojczyznę także taką: mieniącą się kolorami, z błękitnym niebem, wspaniałą i nostalgiczną przyrodą.

AG

 

Zmieniony ( 07.11.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »