Start arrow Projekty edukacyjne arrow Skorupka w Szkole Teatru
Skorupka w Szkole Teatru PDF Drukuj Email
Redaktor: JS
03.01.2016.

Pani dyrektor Katarzyna Ściebura podpisała porozumienie z dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie panem Robertem Dorosławskim w sprawie przystąpienia naszej szkoły do projektu Szkoła Teatru w roku szkolnym 2015/2016. Uczestniczymy w projekcie od 2013 roku. Warto dodać, że jako jedyna szkoła z powiatu kłobuckiego.

ImageCelem projektu jest przygotowanie młodzieży do świadomego uczestnictwa w kulturze i krytycznego odbioru dzieł sztuki, a także zdobywanie wiedzy z zakresu historii i teorii teatru w niekonwencjonalny sposób. Młodzież czterokrotnie w sezonie teatralnym uczestniczy w spektaklach przygotowanych przez częstochowski teatr, a także w spotkaniach z aktorami. W tym sezonie w ofercie teatru znajdziemy nie tylko spektakle lekturowe, takie jak: Hamlet (w roli tytułowej niezwykle utalentowany młody aktor Maciej Półtorak), W starych dekoracjach (spektakl na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza) czy Lalka (adaptację powieści Bolesława Prusa w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego z Bielska Białej będzie można zobaczyć w częstochowskim teatrze 5 lutego). Teatr ma w swojej ofercie także bardzo ambitne spektakle współczesnych twórców teatru. Warto wspomnieć chociażby Procę Nikołaja Kolady. Spektakl, który miał swoją premierę w grudniu, podejmuje wiele trudnych problemów, mówi o kalectwie, akceptacji samego siebie, miłości, ucieczce od problemów.  W swojej konstrukcji jest niezwykle skomplikowany, łączy w sobie oniryzm z dosadnym realizmem, przesycony jest licznymi odwołaniami kulturowymi, symbolami. Nie pozostawia obojętnym i daje do myślenia, a o to właśnie chodzi w projekcie – o umiejętność myślenia, analizowania, oceny obejrzanego przedstawienia.

Projekt Szkoła Teatru to dobry sposób na zainteresowanie młodego odbiorcy ważną dziedziną sztuki, jaką jest teatr. O skuteczności tego sposobu świadczą najlepiej: uczestnictwo naszych uczniów w przedstawieniach oraz ich opinie. W tym roku szkolnym obejrzeliśmy spektakl Moralność pani Dulskiej. Recenzję przeczytać możecie w najnowszym numerze Skorupki. Do obejrzenia kolejnych spektakli zachęca koordynator projektu w naszej szkole – Jolanta Sowa.

Zmieniony ( 25.01.2016. )