Menu Content/Inhalt
Start arrow Sekcja - Przegląd arrow Obchody 155 rocznicy Bitwy pod Wąsoszem
Obchody 155 rocznicy Bitwy pod Wąsoszem PDF Drukuj Email
Redaktor: Marek   
10.05.2018.

Image W dniu 22 kwietnia 2018 roku, przy zbiorowej mogile powstańców, w Wąsoszu w gminie Popów odbyły się uroczystości upamiętniające 155 rocznicę  „Bitwy pod Wąsoszem”.

W tej najważniejszej potyczce Powstania Styczniowego, w regionie obejmującym ziemię kłobucką, częstochowską i wieluńską, w walce z regularnymi oddziałami wojska rosyjskiego, poległo 34 polskich patriotów-ochotników  z oddziału pod dowództwem majora Luetticha. Poświęcona im zbiorowa mogiła z pomnikiem „Gloria Victis”, jest tradycyjnym miejscem patriotycznych manifestacji mieszkańców naszego regionu.

 

Image

Image

Po mszy świętej w kościele w Wąsoszu, przy dźwiękach orkiestry  dętej Gminy Przystajń, widzowie i uczestnicy obchodów, w pochodzie, przeszli do mogiły - pomnika powstańców. W kolumnie szły poczty sztandarowe szkół, jednostek OSP, żołnierzy, policjantów i służby więziennej, kombatantów,  organizacji społecznych, samorządów lokalnych, a także  nauczyciele, kombatanci, harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Image

Uroczystość na terenach wokół pomnika, rozpoczęła się od objęcia warty przez uczniów z klas mundurowych z powiatowych szkół średnich oraz od okolicznościowych przemówień Henryka Kiepury Starosty Kłobuckiego i Bolesława Świtały Wójta Gminy Popów.

Image

Na koniec części oficjalnej wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyły delegacje uczestniczących w obchodach samorządów, organizacji oraz instytucji.

Image

Po części oficjalnej, zebrani obejrzeli widowisko zainscenizowane przez grupy rekonstrukcyjne wydarzeń historycznych. Odegrały one sceny inspirowane zdarzeniami i sytuacjami z Powstania Styczniowego oraz z samej bitwy pod Wąsoszem, używając charakteryzacji, kostiumów i mundurów stylizowanych na czasy współczesne Powstaniu Styczniowemu.

 

Zmieniony ( 12.05.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »