Menu Content/Inhalt
Start
Skorupki i Kresowiacy w projekcie "Polskie rodziny w teatrze życia" PDF Drukuj Email
Redaktor: ASA   
19.11.2018.

Image W dniach od 09 do 16 listopada 2018 uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku wraz z uczniami litewskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach wzięli udział w międzynarodowym projekcie „Polskie rodziny w teatrze życia”. Projekt ten był współfinansowany przez polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej i odbył się w Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego oraz we Wrocławiu.

 

Image

Celem projektu było:
- rozwijanie świadomości historycznej uczestników z wykorzystaniem aktywnych i interaktywnych metod pracy;
- uruchomienie dialogu międzypokoleniowego w rodzinach poprzez zachęcenie uczestników do rozmów np.: z rodzicami, dziadkami o rodzinnych losach;
- umożliwienie uczestnikom polonijnym i uczestnikom z Polski uczenia się od siebie nawzajem, m.in.: poprzez poznawanie historii poszczególnych rodzin.

Zadaniem uczestników projektu było przeprowadzenie rozmów z rodzicami, dziadkami, pradziadkami, innymi krewnymi i zebranie historii, ciekawostek związanych z własną rodziną. W odniesieniu do historii rodzinnych nie chodziło o opowiadanie o sprawach tzw. prywatnych. Celem było przede wszystkim zebranie informacji o tym, jak wyglądało życie codzienne w okresie między II RP a przemianami końca lat 80, jak wpływały na nie bieżące wydarzenia. Każdy uczestnik, każda rodzina autonomicznie decydowały, jakimi informacjami chcą się podzielić w ramach projektu.

Image

Dzięki tym opowieściom w Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego młodzi ludzie z Polski i Litwy mogli aktywnie pod okiem animatorów pracować nad historiami, które przywieźli.

Image

Image

Nie zabrakło warsztatów z tworzenia żywych obrazów, animacji czy emisji głosu.

Image

Chwilą wytchnienia i przerwą podczas warsztatów był dla uczestników wyjazd do Wrocławia, a tam młodzi ludzie podziwiali Racławice Styki i Kossaka, Wyspę Katedralną, wrocławskie krasnale i mosty oraz Stare Miasto. Byli także w Ossolineum, gdzie znajduje się Muzeum „Pana Tadeusza”, przy Uniwersytecie Wrocławskim, a przy Pomniku Ofiar Katynia oddali hołd pomordowanym.

Image

Image

 Podczas warsztatów teatralnych młodzież polonijna oraz młodzież z naszego liceum mogła eksplorować zebrane historie przy pomocy metod dramowych. Wchodząc w role i tworząc etiudy uczestnicy przyglądali się poszczególnym historiom, odkrywali ich głębokie znaczenia i szukali powiązań. Uwieńczeniem pracy był spektakl stworzony w oparciu o wypracowane etiudy pod okiem pani reżyser Natalii Nikolskiej.

Image

Image

Bardzo dziękujemy rodzicom uczestników projektu za pomoc przy zbieraniu historii rodzinnych.

Dziękujemy także naszym uczniom za pełne zaangażowanie J

Image

Koordynatorzy projektu: Agnieszka Sroka-Adamus, Jolanta Sowa

 

 

Zmieniony ( 26.11.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Gościmy

Sonda

Najtrudniejszy miesiąc w szkole: