Menu Content/Inhalt
Start
Fabryka śmierci PDF Drukuj Email
Redaktor: AG   
22.11.2018.

Image To nie film grozy, nie horror – ten koszmar przydarzył się człowiekowi naprawdę –KL  Auschwitz  -  Birkenau, największy niemiecki obóz koncentracyjny, założony z rozkazu Himmlera w kwietniu 1940. Pierwszy transport więźniów stanowili  głównie Polacy z Tarnowa, następne  Żydzi, Romowie, Rosjanie… i wszyscy, którym Niemcy odmówili prawa do życia.  Niewielu udało się ujść śmierci…

 

Image

Image

Co roku, na wizytę w tym przerażającym miejscu decyduje się kolejna grupa maturzystów z naszej szkoły.  Nie są tam sami. Zewsząd słychać różne języki: angielski, francuski, hebrajski… Wszyscy oglądają dowody zbrodni i  barbarzyństwa , jakiego człowiek dopuścił się przeciwko drugiemu człowiekowi . Co myślą? Czy  ktokolwiek  jest w stanie zrozumieć to, co się tu wydarzyło? Czy nie ma obawy przed powtórzeniem się historii? Wiele pytań mógł nasunąć  młodzieży temat warsztatów, w których wzięła ona udział: Los dzieci i młodocianych w obozie na podstawie dokumentów, fotografii i relacji.  

Image

Pracując w pięcioosobowych grupach,  licealiści próbowali  odkryć  obozową historię  kilku konkretnych młodych więźniów, zamkniętą w nieczułych liczbach, statystykach, urzędowych niemieckich formułkach: kim byli, dlaczego trafili do obozu, kiedy, zginęli czy przeżyli… Z pozoru nieme archiwa przemówiły, odsłaniając  ludzkie dramaty.

Image

Te trudne wizyty w fabryce śmierci, jak nazywa się do dziś Auschwitz – Birkenau, są jednak niezbędne. Wymierają ostatni naoczni świadkowie, nieliczni ocaleni więźniowie.  Kto poniesie w przyszłość pamięć  o zamordowanych i  przestrogę płynącą z tego miejsca?  Niech będą wśród nich  uczniowie z naszego liceum.

 

Wizyta w Auschwitz – Birkenau, 20 listopada 2018; 25 uczestników; opieka: Anna Grygiel, Bożena Dewódzka

 

Zmieniony ( 27.11.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Gościmy

Sonda

Najtrudniejszy miesiąc w szkole: