Menu Content/Inhalt
Start
eTwinning: Spotkanie w Berlinie PDF Drukuj Email
02.12.2008.

ImageW dniach 15-20.09.08 cztery uczennice z naszego Zespołu Szkół uczestniczyły w Berlinie w międzynarodowym spotkaniu młodzieżowym, które odbyło się pod hasłem „Od wirtualnej do kulturalnej wymiany”. Spotkanie było uwieńczeniem współpracy ZS nr 3 i 6 europejskich szkół przy projektach eTwinning: multikultrowe czasopismo młodzieżowe „Kameleon” i „Europejska Antologia”.

Zachwyceni urokami zabytków dawnego Berlina Wschodniego i Zachodniego młodzi ludzie odkrywali tajemnice miasta. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła im wizyta w Reichstagu, a w Muzeum Pergamońskim przenieśli się w świat starożytny. Stojąc pod Bramą Brandenburską i pozostałościami Muru Berlińskiego poczuli powiew historii i mogli wyobrazić sobie życie ludzi po dwóch stronach barykady. Z przejęciem przemierzali system berlińskich podziemi w odkrywaniu historii miasta. W Poczdamie zaś dziewczyny wczuwały się w klimat holenderskiej dzielnicy i podziwiały ogrody pałacu Sanssouci.

Wszyscy uczniowie uczestniczyli także w całodniowych seminariach „Życie w gettcie” oraz „Kwestia Shoah po II Wojnie Światowej” w Domu Konferencji Wannsee, zakończonych wieczornym zwiedzaniem Berlina Żydowskiego. Językiem roboczym wszystkich przedsięwzięć był oczywiście niemiecki.

Image

Dzięki spotkaniu z rówieśnikami ze szkół partnerskich nasze uczennice poznawały nie tylko kulturę różnych krajów europejskich, specyfikę i różnice poszczególnych systemów edukacji, ale także były godnymi ambasadorami swojego kraju, regionu i miasta. Wreszcie - uświadamiały sobie, jak ważna jest nauka języków obcych w dzisiejszym multikulturowym świecie. I zdaje się, że nie trzeba będzie ich namawiać do udziału w kolejnych europejskich projektach.

Zmieniony ( 02.12.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »